Pogoda jutro Pogoda Poznań
178
Reklama
Zgromadziłeś majątek? To dopiero początek Twojego problemu!
REKLAMA | aktualizacja: Piątek, 7 2020 roku, godzina 31: 2

Ministerstwo Sprawiedliwości chce od przyszłego roku zasilać budżet państwa pieniędzmi zajętymi nie tylko przestępcom, ale i uczciwym obywatelom. Nowe przepisy o konfiskacie prewencyjnej umożliwią prokuratorom przejmowanie ich majątków bez prawomocnego wyroku.

Zgromadziłeś majątek? To dopiero początek Twojego problemu!

DZISIAJ ...

Zasada domniemania niewinności to podstawowa reguła postępowania karnego (art. 5 K.p.k.). Wynika z niej, iż do obarczenia odpowiedzialnością karną konieczne jest udowodnienie winy sprawcy czynu zabronionego i dodatkowo stwierdzenie jej prawomocnym wyrokiem sądu. Zasada ta wyrażona została również wprost w art. 42 ust. 3 Konstytucji RP, podobnie jak inne reguły demokratycznego państwa prawa, mówiące o tym, że własność i inne prawa majątkowe podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej (art. 64 ust. 2), a przepadek rzeczy może nastąpić tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu (art. 46).

....BYĆ MOŻE JUTRO

Ministerstwo Sprawiedliwości chce natomiast tak zmienić prawo, by organy ścigania mogły zajmować majątki prywatne tylko w oparciu o podejrzenia powzięte przez prokuratora co do możliwego związku mienia z przestępstwem. Oczywiście do przejęcia prokurator będzie musiał uzyskać zgodę sądu, jednak to, że podejrzenia były niesłuszne, a majątku właściciel dorobił się legalnie, będzie musiał udowodnić sam, już po tym, jak zostanie mu on zabrany. Łamiąc więc zasady konstytucyjne, resort sprawiedliwości chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: zapewnić organom ścigania łatwy dostęp do majątków firm i osób prywatnych, jednocześnie zrzucając z siebie ciężar konieczności udowodnienia nielegalnego pochodzenia majątku.

DANE MÓWIĄ ZA SIEBIE

Opublikowany w lutym 2020 r. raport Najwyższej Izby Kontroli ujawnił, że w objętych kontrolą latach 2014-2018 służby ścigania zabezpieczyły mienie przestępców o wartości zaledwie 2,7 mld zł, podczas gdy osiągnięte w tym czasie przez nich zyski oszacowano na 217-520 mld zł. Być może proponowane zmiany mają te wyniki poprawić i zabezpieczyć budżetowe źródło dochodów z zajęć majątkowych. I nie ma dla ich pomysłodawców znaczenia, że rykoszetem uderzą w niebędących przestępcami właścicieli. Teraz to oni będą musieli udowadniać, że wielkość rodzinnego majątku to zasługa wspólnych wysiłków pokoleń, a na wszystko, co posiadają, mają umowę, fakturę lub rachunek.

Dlatego, jeżeli nadal forsowane będą takie projekty zmian regulacji prawnych, naturalną reakcją przedsiębiorców oraz właścicieli majątków prywatnych może być odruch obronny.

....A ZATEM

Czy nie należałoby poszukać, przynajmniej częściowych, wyjść alternatywnych ? Rozwiązaniem może być najem skrytki depozytowej, który zapewni pełne bezpieczeństwo, dyskrecję a także ubezpieczenie Twojego depozytu. Słowo dyskrecja może być w tej sytuacji kluczowe gdyż o posiadaniu skrytki wiesz tylko ty. Tego typu rozwiązania przychodzą do nas zza zachodniej granicy gdzie są bardzo popularne . Wynajęcie skrytki depozytowej jest proste i stosunkowo niedrogie . Oczywiście banki przestają świadczyć tego rodzaju usługi, gdyż w ich interesie jest gromadzenie środków na koncie, w postaci zapisu cyfrowego, który jest do dyspozycji. Na szczęście życie nie lubi próżni i w Polsce pojawiły się skarbce poza bankowe prowadzone przez wyspecjalizowane firmy ochrony mienia - w tym CENTRUM DEPOZYTÓW BANKOWYCH w Poznaniu, które wprowadziło dla swoich klientów, wraz z Towarzystwem Ubezpieczeniowym WARTA, unikalną usługę ubezpieczenia depozytu konkretnej skrytki depozytowej, a ubezpieczonym jest jej najemca .

Znajdzie się oczywiście wielu poddających w wątpliwość opisane możliwości, ale czy ktokolwiek jeszcze rok temu, mógł sobie wyobrazić rzeczywistość, w której dzisiaj funkcjonujemy?

NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI
Po tragicznym wypadku w Swarzędzu odpowie nie tylko kierowca, ale też pasażerowie?
Choć obecnie tylko kierowca usłyszał zarzuty związane z tragicznym wypadkiem, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę w Swarzędzu, osób z zarzutami może być więcej.
więcejCzytaj więcej | Poniedziałek, 2017.11.20 12:32
W środę zamieszki w centrum? Montują dodatkowe kamery, będzie policja
W środę wieczorem w pubie przy ulicy Strzałowej na Starym Mieście zorganizowane zostanie spotkanie z posłem Ruchu Narodowego. Może tu dojść do starcia Antify z narodowcami.
więcejCzytaj więcej | Wtorek, 2017.11.14 08:02