Pogoda jutro Pogoda Poznań
1910
Reklama
Akcesoria, dzięki którym Twój kot zje z apetytem
REKLAMA | aktualizacja: Piątek, 4 2021 roku, godzina 16: 1

Komfort żywienia Twojego kota zapewni nie tylko odpowiednio dobrany do jego potrzeb pokarm, ale i akcesoria, w których będzie podawany. Istnieje wiele rozmaitych misek i automatów do serwowania kociego jedzenia. Nie wolno zapomnieć o pojemnikach do przechowywania go, dzięki którym zachowa na dłużej świeżość.

Akcesoria, dzięki którym Twój kot zje z apetytem

W czym podawać kotu jedzenie?

Najpowszechniejszym akcesorium do podawania kotu jedzenia jest miska. Naczynie dostępne jest w różnych kształtach, kolorach i wzorach. Karma dla kota może być serwowana w miskach porcelanowych, metalowych lub wykonanych z plastiku. Te pierwsze uważa się za najbardziej higieniczne. Są ciężkie i trudno je przesunąć. Dodatkowo są odporne na zarysowania, ale i łatwe do stłuczenia. Miski metalowe bez problemu utrzymuje się w czystości, są nawet takie, które można myć w zmywarce. Cechuje je duża wytrzymałość na uszkodzenia, lecz niskiej jakości modele mogą uczulać. Miski z plastiku są najtańsze i łatwe w umyciu, jednak mało wytrzymałe, przez co szybko pojawiają się na nich pęknięcia i zarysowania. Oprócz miski na jedzenie nie wolno zapomnieć o naczyniu na wodę. W sprzedaży znaleźć można modele podwójnych misek. Jeśli natomiast podróżuje się z kotem, zaopatrzyć się trzeba w miski podróżne, dzięki którym smacznie zje na wyjeździe.

Rozmiar miski ma znaczenie

Omawiając kwestię misek, koniecznie wspomnieć trzeba o syndromie zmęczonych wibrysów, który nazywany bywa też zespołem zmęczonych wąsów. Dolegliwość wiążę się z niedostosowaniem wielkości miski do potrzeb zwierzęcia. Dotykanie wąsami o ściankę miski jest źródłem stresu i dyskomfortu. Predysponuje do braku apetytu. Aby temu zapobiec, młodym kotom i tym o krótkich pyskach powinno się podawać jedzenie w szerokich i płaskich naczyniach. Wraz z dorastaniem zwierzęcia powinna rosnąć jego miska.

Pojemniki na karmę i podkładki pod miski dla kota

Miejsce posilania się kota narażone jest na spore zabrudzenia. Zwierzęciu może rozlać się woda lub wypaść pokarm. Wiele z tych sytuacji związanych jest z przesuwaniem się miski po podłodze. Problem minimalizują specjalne podkładki lub podwyższenia, dzięki którym naczynie będzie stabilnie stało. Kolejnym ważnym akcesorium związanym z żywieniem są pojemniki na karmę. Nawet ta najlepszej jakości nieodpowiednio przechowywana straci na wartości. Pojemniki wydłużają okres przydatności karmy do spożycia, bowiem zmniejszają ryzyko jej zepsucia, rozwoju pleśni i drobnoustrojów, zanieczyszczenia kurzem. W przypadku karm suchych spotyka się najczęściej pojemniki plastikowe i metalowe. Przy karmach mokrych wyróżnia się dodatkowo pokrywki na puszki i osłonki na tubki. Bardzo ważne, aby można było je myć w zmywarce, co znacznie ułatwi utrzymanie ich w czystości.

Automaty do karmienia i fontanny dla kota

Ciekawym rozwiązaniem są automaty do karmienia. Urządzenia te zapewnią kotom stały dostęp do karmy. Polecane są zwłaszcza opiekunom pracującym, którzy zmuszeni są pozostawić zwierzę same w domu. Najnowsze modele można zaprogramować tak, że będą serwowały posiłki automatycznie o określonej wielkości i konkretnej porze dnia. Niektóre modele, aby zwiększyć świeżość pokarmu, mają funkcje chłodzące. Warto wspomnieć w tym miejscu też o fontannach dla kota, które wyposażone są w filtry oczyszczające i napowietrzające wodę i tym samym poprawiające jej smak. Dzięki temu akcesorium koty mają zapewniony stały dostęp do świeżej wody. Jest to bardzo ważne, zważywszy na to, że niechętnie się nawadniają.

NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI
Najstarszy poznański McDonald ma zostać zamknięty
Pierwsza restauracja McDonald została otwarta w Poznaniu w 1994 roku przy ulicy 27 grudnia. Teraz najstarszy poznański McDonald zniknie z mapy miasta.
więcejCzytaj więcej | Piątek, 2017.11.17 19:30
Unia wprowadzi dodatkowe obowiązkowe wyposażenie w samochodach
Parlament Europejski pracuje nad wprowadzeniem nowych przepisów, które zmuszą producentów samochodów do instalowania systemów utrzymania pasa ruchu oraz automatycznego hamowania. Nowe wyposażenie samochodów ma poprawić bezpieczeństwo na drogach.
więcejCzytaj więcej | Wtorek, 2017.11.14 16:59